2011/03/06

Fülöpi templomrom (Révfülöp)

A fülöpi templomrom története (Kapui Ferenc)


A fülöpi, vagy más néven a szigeti templomrom Révfülöp belterületén, a vasútállomás közelében helyezkedik el. A falain elhelyezett emléktábla szerint az először 1211-ben említett Fülöp falu egyhajós, egyeneszáródású templomának a romja.

A révfülöpi templomrom nyugati fala vörös homokkő kapubélletel.

A fülöpi templomrom révfülöpön


A szentély déli oldalán sekrestye, a hajó északkeleti sarkában redukált mellékszentély található. Vöröshomokkő bélletű kapuzata káprázatos, falai sok helyen nagyon magasan megmaradtak, igazi kis ékszerdoboz. 

A lenyugodni készülő nap ottjártunkkor gyönyörűen megvilágította a falakat, amelyek a fotókon láthatók. A rom szabadon látogatható, környezete rendezett, megközelítése könnyű, érdemes felkeresni. Révfülöpön található még egy templomrom, amely hasonlóan jó állapotban maradt fenn, ezt "ecséri templomromnak" hívják, hajdanában az önálló Ecsér falu temploma volt, de errő egy másik posztban beszélünk.

A XIII. században épült fülöpi templom oly sok "társával" együtt feltehetően a török időkben néptelenedett el a faluval együtt. A Műemléki Hivatal 1953-ban konzerváltatta a falakat, a felújítást pedig a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal végeztette a Millennium évében.

Fényképek a fülöpi templomromról (Márián Gábor)


A fülöpi templomrom szemből

A "nap temploma"

Figyelemre méltó kapubéllet

A templomrom oldalról

A vöröshomokkő kapu ismét

Az egykori apszis felől

Falrészlet

Az egykori sekrestye

A fülöpi templom déli bejárata

Fülkék a falban

Fény és árnyék

"Benne hallgat a sötétség"

A révfülöpi móló

A fülöpi templomrom megközelítése Google térképpel


A fülöpi romot a Balaton északi partján, Veszprém megyében, Révfülöpön találjuk. A fülöpi templomromot könnyedén elérjük Révfülöp belterületén. A révfülöpi vasútállomás melletti felüljárón áthaladva (a Balaton felé) rögtön balra fordulunk a Halász utcában. A rom jól látható a 71-es főútról is.



Felhasznált irodalom


A rom Góliátka oldalán
Révfülöp története a Wikipédián
Koppány Tibor: A Balaton-felvidék románkori templomai
A templomrom Révfülöp oldalán

A romok leírásakor felhasznált szakirodalmat mi is lehivatkozzuk, amennyiben saját munkádban a mi oldalunkat használod forrásként, kérünk te is tegyél így! A blogon található fotók a blog szerzőinek saját munkái (az esetleges kivételeket jelöljük), ezek mások általi felhasználása szerzői jogokat sért! Ha bizonytalan vagy, esetleg kérdésed támad, kérünk keress minket Facebook oldalunkon!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése