2012/05/22

Papsokai (siskei) templomrom (Balatonfüred)

A papsokai templomrom rövid története (Kapui Ferenc)


A mai Balatonfüred területe már a római korban is lakott volt. A papsokai Szent Mihály templomrom helyén a IV. századig egy római villa állt, ennek az alapjaira kezdték el építeni magát a templomot a XI-XII. században.

A karzat alatti boltív rekonstrukciója

A mai város területén több település feküdt a középkorban, például Arács, Kéki, Siske és Papasoka. Utóbbi neve magában rejti jelentését is, hiszen az elnevezés arra utalt, hogy ez a terület egyházi birtok volt, nevezetesen legnagyobb része a Tihanyi Bencés Apátsághoz tartozott. Az 1211-es birtokösszeírást tarthatjuk a település első hiteles említésének, ez 11 portát jelölt meg a területen, ami 100-150 fős lélekszámot feltételez.

A templomot pusztulásáig többször is átépítették, így megfigyelhetők rajta román kori, kora- és a késő gótikát jellemző jegyek is. Eredetileg dél felé, a Balaton irányába nézett bejárata, a későbbiekben nyugati irányban nyitottak ajtót a kelet-nyugat tájolású építményen. A XIV. században bővítették nyugat, a XVI. század környékén kelet felé, a jelenlegi apszist határoló későgótikus falak több méter magasan megfigyelhetők ma is. Látható a templomot körülvevő kőfal talapzata is.

Az 1960-as évek közepén megtörtént a helyszín feltárása, a templom restaurálása, állagmegóvása. Ekkor találtak itt egy későgótikus keresztelőmedencét, és egy hegyi kristályokkal díszített, vörösréz körmeneti keresztet. Utóbbi a XIII. századból származik, és egy huszonéves ifjú bükkfakoporsójából került elő a templom közepén. Az említett tárgyak a városi múzeum tulajdonába kerültek.

A XVIII. századtól kezdve temetkeztek a templomrom köré. Itt nyugszik Keöd József, aki az első balatoni gőzhajó, a Kisfaludy utolsó kapitánya volt. A hajózás mellett szőlészettel is foglalkozott, nem is sikertelenül. Egyik találmánya, az egyszerűsített kettős működésű borsajtó nagy elismerésre tett szert. Írt és fiatal korában több társulat színészeként is játszott e sokoldalú ember.

A rom környékéről kiváló kilátás nyílik a Balaton keleti medencéjére, láthatjuk a Tihanyi-félszigetet, és felfedezhetjük Balatonfüred nagyobb szállodáinak tornyait is.

Fényképek a papsokai templomromról (Márián Gábor)


A papsokai templomrom falmaradványai, körülötte temető sírkövei, előtérben két pad.
A papsokai vagy siskei templomrom és a temető

Az északi fal

Gótikus ívek

Oszlopmaradvány

A szentély szemből

Nyugati oldal

Falmaradványok nyugat felől

Háttérben a Balaton

Magányos sír a temetőben

Sírok

Kereszt a temetőben

Mária szobra

Temetői kereszt

Síremlék a temetőben

Keöd József hajóskapitány sírja

A régi temető

A régi temető egy régi házzal


Kilátás a papsokai templomromtól Balatonfüredre

Kilátás a papsokai templomromtól a Tihanyi-félszigetre


A papsokai templomrom megközelítése Google térképpel


A papsokai vagy siskei templomot a Balaton északi partján, a veszprém megyei Balatonfüreden találjuk. A templomromot a Régi temető utca és a Vázsonyi utca által közrefogott területen találjuk, kb. a Vázsonyi utca 18-as házszám vonalában. Ha a 71-es főút felől jövünk, akkor Balatonszőlős felé kell menni a térképvázlat szerint, az éles jobbkanyarnál kell leparkolni. 



Felhasznált irodalom


A romnál elhelyezett tájékoztató tábla
Keöd József szócikke a Wikipedián
A Balatonfüred-temetői templomrom feltárása és helyreállítása 

A romok leírásakor felhasznált szakirodalmat mi is lehivatkozzuk, amennyiben saját munkádban a mi oldalunkat használod forrásként, kérünk te is tegyél így! A blogon található fotók a blog szerzőinek saját munkái (az esetleges kivételeket jelöljük), ezek mások általi felhasználása szerzői jogokat sért! Ha bizonytalan vagy, esetleg kérdésed támad, kérünk keress minket Facebook oldalunkon!



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése