2014/10/19

Hetyei templomrom (Ádánd)

Leírás a hetyei templomromról, avagy az ádándi törökhagyás története (Kapui Ferenc)


Akik szeretik a romantikus, elhagyott középkori épületeket, azoknak szívesen ajánljuk ezt az Árpád-kori, elhagyott, téglaépítésű tornyot, amely az egykori Hetye falu templomának tornya volt, ma már csak a "semmi közepén" árválkodó torony.

A hetyei templomromot a források Hetye, Ketye alakban említik, első felbukkanása a forrásokban 1082-ből való Predium Kexa elnevezéssel. Egy 1265-ös dokumentum szerint Ádánd környékén 5 kisebb település volt fellelhető, egyikük Hetye. A jelenleg látható rom valószínűleg későbbi, mint a falu első említése, a források 800 évesre becsülik korát. Békefy Remig 1907-es könyvében Ketye néven említi. A mű egy fekete-fehér fotót is közöl a romról, akkori állapota lényegében megegyezik maival. Néhány tizedjegyzékben is említik, 1327-ben -András, 1327-ben pedig Miklós a papja. Védőszentje Szent János.

Elhagyott hetyei templom téglaépítésű tornya

A hetyei templomrom Ádánd közelében


A rom impozáns, tornya háromemeletes, magából a templomból szinte semmi sem maradt meg. Az első két emelet a romanika jegyeit viseli magán résablakokkal, a harmadik emelet gótikus átépítést/hozzáépítést feltételez. Ikerablakait elfalazták. A keleti falon láthatók az egykor kapcsolódó hajó dongaboltozatának nyomai. A szent helyet egykor temető vette körül, valószínűleg ennek is köszönhető, hogy rablógödrök övezik az építményt, veszélyeztetve Árpád-kori emlékeinket. A Sonline cikke szerint (2013) az egykori templomtérbe be is szántottak, mi 2011-ben láttuk, akkor még ott bozót volt. Azért a pár négyzetméterért, amit elfoglal a rom szorosabb környezete, biztosan nem éri meg a pusztítás. A romot elvileg 1888-ban Szabó István régész tárta fel, a feltárt patkók, edények, csatok és egy ezüst pénz a Magyar Nemzeti Múzeum gyűjteményébe kerültek.

Az ádándi rom a távolból

2011-ben sem táblák, sem megtisztított környék, sem állagmegóvás nem volt felfedezhető a templomrom környékén, 2015-ben esedékes Ádánd alapításának 750. évfordulója. Impozáns látnivalója lehetne a falunak ez a torony, ha egy sétaút bevezetne hozzá a szántón, kedves kirándulóhely lehetne a jövőben a Törökhagyásként is emlegetett rom. Ez a megnevezése arra utal, hogy feltehetően a török korban hagyták el, a törökök rombolták le. Bízzunk benne, hogy pár év múlva nem kell Magyarhagyásnak neveznünk ezt az Árpád-kori emlékünket!

Fényképek a hetyei templomromról (Márián Gábor)


Az ádándi rom szűk környezete

Gerendák nyomai lehetnek a toronyban


A gótikus szint

Balra az egykori hajó nyomai

Templomrom a bozótban

Törökhagyás Ádándon

A torony a szentély felől

Lőrésszerű ablaknyílás

A torony belseje

Égbekiáltás

Román stílusú ablak


Templomrom a szántőföld közepén
A hetyei templomrom a távolból


Kőre exponált fénykép az ádándi templomromról, megvásárolható a DelectArt Shopban



Az ádándi templomrom megközelítése térképpel


A templomrom a Balatontól délre, Somogy megyében, Ádánd falu határában lelhető fel. Az ádándi Zrínyi utca utolsó házától kb. 800 m-t kell haladni egyenesen tovább keleti irányba, majd egy jobbra menő földúton nagyjából 1700 m-t dél felé. Innen már látszani fog egy kis dombvonulat tetején a szántóföldbe ékelt bozótosban a torony. A földútról jó 300 m-t kell begyalogolni a szántóföldön nyugati irányba. Ottjártunkkor, száraz időben nem volt nehéz megközelíteni, a földút esős időben sem lehet vészes, de a szántó esős időben okozhat nehézségeket.

GPS koordináták:
46.840281, 18.192395
Látogathatóság: folyamatosan és ingyenesen látogatható




Felhasznált irodalom


Ádánd falu honlapja
A rom története a Sonline-on
Hetyei templomrom a Siófok Portálon
Békefy Remig: A Balaton környékének egyházai és várai a középkorban (Budapest 1907) 99. old.

A romok leírásakor felhasznált szakirodalmat mi is lehivatkozzuk, amennyiben saját munkádban a mi oldalunkat használod forrásként, kérünk, te is tegyél így! A blogon található fotók a blog szerzőinek saját munkái (az esetleges kivételeket jelöljük), ezek mások általi felhasználása szerzői jogokat sért! Ha bizonytalan vagy, esetleg kérdésed támad, kérünk keress minket Facebook oldalunkon!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése