Látnivalók Szentbékkállán
Szentbékkálla a Káli-medence kiemelkedően fontos települése megannyi izgalmas látnivalóval. Kőtenger, palotarom, templomrom, takaros utcácskák, hamisítatlan Balaton-felvidéki hangulat jellemzi, a környék szerelmeseinek egyik kötelező állomása. A falu első okleveles említése 1273-ból való, egy birtokper alkalmával írták le Szentbenedekkál nevét. 1333-ban templomát is említik, ez nem azonos a mai, barokk templommal, viszont annak helyén állt. Összeszedtük a település látnivalóit, érdekességeit.
Szentbékkállai-kőtenger
A Káli-medence három kőtengerrel is büszkélkedhet, ezekről írtunk is korábban, leghíresebb közülük kétségtelenül a Szentbékkálai-kőtenger a híres ingókővel, amelyet a legtöbb látogató előszeretettel próbál megbillegtetni, vagy pózol rajta egy fotó erejéig. A kőtenger minden bizonnyal a legrégebbi látnivaló, a Pannon-tenger visszahúzódása után feltörő kovás, szilíciumos hőforrások által összecementeződött homok- és kőformák izgalmassá varázsolják a tájat kicsiknek és nagyoknak. Élővilága is különleges, kora tavasszal nyílik például a területen a fekete kökörcsin.
Ingókő a Szentbékkállai-kőtengernél |
Fekete kökörcsin |
Középkori romok Szentbékkállán
Maga a Káli-medence is dúskál a középkori romokban, de Szentbékkállán rögtön három is akad belőlük, ezekről korábban írtunk is.
Töttöskáli templomrom
A Fekete-hegyre vezető úton található Árpád-kori templomunk, a töttöskáli templomrom, amely feltehetően azonos Szentvidkál templomának romjával. Remek a kilátás tőle a Káli-medencére, egy romantikus kis pince helyezkedik el közvetlen szomszédságában, és az előtte fekvő lejtőn egy mediterrán hangulatot árasztó mandulást találunk.
Töttöskáli templomrom |
Kerekikáli romtemplom
A falu közelében, Szentbékkálla és Mindszentkálla között áll a kerekikáli romtemplom. Először 1292-ben említik. A kis dombocskán, amelynek lejtőjén áll, megtalálhatóak egy földvár sáncai is. A rom présházként is funkcionált az újkorban, manapság környezete sajnos elég gazos.
Kerekikáli romtemplom |
Velétei palotarom
Egyik kedvenc romocskánk a Velétei palotarom Szentbékkállán. Azon ritka épületmaradvány a környéken, amely nem szolgált közvetlen szakrális célt. Feltehetően a veszprémi püspök itteni birtokközpontja lehetett ez az emeletes torony.
Velétei palotarom |
Szentbékkállai Gyümölcsoltó Boldogasszony templom
Szentbékkállának a ma látható temploma egy barokk templom, de írásos adatok vannak arra, hogy már 1333-ban is állt templom ezen a helyen. Az 1700-as évek végére az eredeti épület állapota leromlott, 1790-99 között késő barokk stílusban megépítették a ma látható templomot, amelyet feltehetően Fellner Jakab tervezett, tornya 1860-ra készült el. Kis dombon áll, a dombra felvezető fenyősor magávalragadó. Nyaranta komolyzenei koncerteket is tartanak az épületben, egyiken volt szerencsénk személyesen is részt venni, remek élmény volt.
Szentbékkállai templom |
Fekete-hegy és az Eötvös Károly kilátó
A szentbékkállai látnivalókat gyarapítja a Fekete-hegy és a rajta álló Eötvös Károly kilátó csodálatos panorámával a délipart irányába, a tanúhegyekre és a Káli-medencére. A Fekete-hegyi túra külön posztot is megér, nem csak a panoráma, hanem különleges geológiai képződményei, a hegyi tavak miatt is, de erről hamarosan bővebben.
Kilátás a Fekete-hegyről Fonyód felé |
Kilátás a Fekete-hegyről a Káli-medencére |
Kilátás a Fekete-hegyről a tanúhegyekre |
Kilátás a Fekete-hegyről Szigligetre |
Szentbékkálla látnivaló Google térképen
A szöveget írta: Kapui Ferenc
A fényképeket készítette: Márián Gábor
Felhasznált itodalom
Veress D. Csaba: A Kál-völgy története
A szentbékkállai katolikus templom ismertető táblája
Korábbi cikkeink
A romok leírásakor felhasznált szakirodalmat mi is lehivatkozzuk, amennyiben saját munkádban a mi oldalunkat használod forrásként, kérünk te is tegyél így! A blogon található fotók a blog szerzőinek saját munkái (az esetleges kivételeket jelöljük), ezek mások általi felhasználása szerzői jogokat sért! Ha bizonytalan vagy, esetleg kérdésed támad, kérünk keress minket Facebook oldalunkon!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése